ANV-14W951AHZ21
H.264 1.3Megapixel IR Bullet IP Camera
- Description
- SPECIFICATIONS
- DOWNLOAD
Description
Features
- H.264 Video compression,support dual-stream
- 1.3 megapixel 25 frames(real time),Support 1-25 frames/second adjustable
- adopt the high performance 1 megapixel 1/3” CMOS media processor
- Pixel 1280(H)× 960(V)
- ICR optical filter switch functions,day-night monitoring
- Multi web browser, PC Client, mobile APP remote access
- Support network protocol:RTSP/FTP/PPPOE/DHCP/DDNS/NTP/UPnP/ONVIF ect
- Lightning protection 4000V, WaterProof Metal housing, IP66
- 2PCS SMD Array IR LEDs, IR distance 40 meters
- 3.6mm Fixed Lens
| Model | ANV-14W951AHZ21 |
| Product Name | 1.3 megapixel HD network waterproof array IR CCTV camera |
| System | Embeded RTOS design,dicaryon 32 bit DSP(TI Davinci DM365),
compression,watchdog ,,32M FLASH,128M DDR2 |
| Pickup Device | 1.3 megaxpixel 1/3" CMOS sensor(AR0130) |
| Pixel | 1280(H)×960(V) |
| Video Code | H.264 video Code,support Dual-stream,AVI;Support stream 0.1M-6Mpbs adjustable |
| Video compression bit rate | 1.3 megapixel 25 frames(real time),Support 1-25 frames/second adjustable |
| Dual stream | Main stream:1280×960,1024×768,1280×720:Sub streams: 960×540,640×360,480×270,352×288,320×240,352×192,320×192,288×192 |
| Minimum Illumination | color :1.0Lux@F1.2, black and white 0 Lux@F1.2(IR ON ) |
| AGC | Auto |
| White Balance | Auto |
| Day-night Switch | Support day-night switch,support photoresistance signal linkage |
| Network Port | RTSP/ FTP/ PPPOE/ DHCP/ DDNS/ NTP/ UpnP /ONVIF 2.0 |
| Data storage | videotype storage,screenshot picture storage |
| Storage Method | manual,auto(Timing video, move to alarm video) |
| Analog Output | One analog video ouput;support CVBS Standard,PAL/NTSC optional |
| Optional funtion | POE/ No |
| Operating Temperature | -10℃ - +55℃ |
| IR LEDS | 2pcs Array IR leds |
| IR Distance | 40M |
| Power Supply | DC12V ±10% |
| Power Consumption | 180mA 400mA)(IR LEDS ON 400mA) |
| Lens | 3.6mm (6/8m )CS megapixel HD lens |
| Bracket | Standard cable concealed Bracket |
| Size | 256.71*115.37*179.29mm |
| Name | Size | Download |
|---|---|---|
| ANV-14W951AHZ21, H.264 1.3Megapixel IR Bullet IP Camera | 459 KB |





