ANV-DCB01
Single Door TCP/IP Control Board
- Description
- SPECIFICATIONS
- DOWNLOAD
Description
Features
The ANV-DCB01 is an Access Control Board for 1 Door. This 1 Door Access Control Board can handle up to 2 readers (one on the entrance side of the door and another on the exiting side of the same door.) You can also hook up one Exit Button and a door locking mechanism such as an Electronic Door Strike or Electromagnetic Lock as well as other devices such as an alarm, siren etc.
This is a very easy access control panel to work with. All connect a Cat5 Ethernet cable from the RJ45 Port on the Control Board to network and any PC on network can access the board and all its functions using Free Access Control Software.
– Control of Memory up to 20,000 Users / up to 100,000 Event Buffers.
– Network Communication via TCP/IP.
– Real time supervision; photo display; mass storage; flexible user privilege setup; remote unlocking; multi-user supervision; quick setting; convenient checking and query; alarm function.
– In addition, Professional function for professional users such as bank,cash house, telecom station, power supply station, prison and police station: interface locking; intimidation alarm; integrated fire control;anti-passback and anti-tail.
| Model | ANV-DCB01 |
| Communication | TCP/IP 10M/100M adaptive |
| Size of PCB board | 160mm *106mm |
| Size of Case | 273mm*228mm*65mm |
| Power Supply | 12VDC 4-7A |
| Power Consumption of Circuit Board | Less than 100mA |
| Input Format of Reader | Wiegand 26 (All card reader with compatible protocol, such as Motorola, HID, EM, Mifare one etc) |
| Quantity of Readers | 2 pairs |
| Door Controled | 1 pairs |
| Door opening time extending setting | 1-600 seconds(adjustable) |
| Max q'ty of controller | No limit |
| Operation Temperature | - 40 C~70 C |
| Operation Humidity | 10-90 % RH , No Condensation |
| Q'ty of users | 20,000 Users |
| Q'ty of Event Buffers(offline) | 100,000 event buffers |
| Power interruption protection measure | High Speed Memory,Records never lose |
| Max Distance from Reader to Controller | 100m (suggestion distance 80m) |
| Max Distance between Controllers |
RS232:Communication Distance less than 13m,suggestion distance is 3m or less |
| Alarm for long time door open, illegal break in,intimidate | Yes |
| Open and close door at long time | Yes |
| Urgency locking | Yes |
| Name | Size | Download |
|---|---|---|
| ANV-DCB01 Single Door TCP/IP Control Board | 274 KB |









