ANV- 19WNVR9132/HR16
32 Channel Professional RAID H.265/H.264 NVR Series
- Description
- SPECIFICATIONS
- DOWNLOAD
Description
Features
- 32 channel input Video
- Support Ultra HD H.265/H.264 video formats
- Third-party IP cameras supported with ONVIF conformance: Profile S; G; C; Q; A; T.
- Support 2-ch HDMI, 1-ch VGA, HDMI at up to 4K(3840×2160) resolution
- HDMI1/VGA and HDMI2 independent outputs provided
- Up to 12 Megapixels resolution recording
- Redundant power supply optional
- Support HDD hot swap with RAID 0, 1, 5, 6,10 storage scheme configurable
- 16 SATA HDDs, up to 10TB for each HDD
- Support N+1 Hot spare
- ANR technology to enhance the storage reliability when the network is disconnected
- Support cloud upgrade.
| Model | ANV-19WNVR9132/HR16 |
| Video/Audio Input | |
| IP Video Input | 32 CH |
| Two-way Audio Input | 1-ch, RCA |
| Network | |
| Incoming Bandwidth | 320Mbps |
| Outgoing Bandwidth | 320Mbps |
| Remote Users | 128 |
| Protocols | P2P, UPnP, NTP, DHCP, PPPoE |
| Video/Audio Output | |
| HDMI/VGA Output | VGA:1920x1080p /60Hz, 1920x1080p /50Hz, 1600x1200 /60Hz, 1280x1024 /60Hz, 1280x720 /60Hz, 1024x768 /60Hz HDMI1:4K (3840x2160) /30Hz, 1920x1080p /60Hz, 1920x1080p /50Hz, 1600x1200 /60Hz, 1280x1024 /60Hz, 1280x720 /60Hz, 1024x768 /60Hz HDMI2:4K (3840x2160) /30Hz, 1920x1080p /60Hz, 1920x1080p /50Hz, 1600x1200 /60Hz, 1280x1024 /60Hz, 1280x720 /60Hz, 1024x768 /60Hz |
| Recording Resolution | 12MP/8MP/6MP/5MP/4MP/3MP/1080p/960p/720p/D1/2CIF/CIF |
| Audio Output | 1-ch, RCA |
| Synchronous Playback | 16 CH |
| Corridor Mode Screen | 3/4/5/7/9/10/12/16 |
| Decoding | |
| Decoding format | Ultra HD /H.265/ H.264 |
| Live view/Playback | 12MP/8MP/6MP/5MP/4MP/3MP/1080p/960p/720p/D1/2CIF/CIF |
| Capability | 3 x 12MP@25, 4 x 4K@30, 8 x 4MP@30, 16 x 1080P@30, 32 x 960P@25, 36 x 720P@30 |
| Hard Disk | |
| SATA | 16 SATA interfaces |
| Capacity | up to 10TB for each HDD |
| eSATA | 1 eSATA interface |
| miniSAS | 2 miniSAS ports |
| Smart | |
| VCA Detection | Face detection, Intrusion detection, Cross line detection, Audio detection, Defocus detection, Scene change detection, Auto tracking |
| VCA Search | Face search, Behavior search |
| Statistical Analysis | People counting |
| Disk Array | |
| Array Type | RAID 0/1/5/6/10 |
| External Interface | |
| Network Interface | 2 RJ45 10M/100M/1000M self-adaptive Ethernet Interfaces |
| Serial Interface | 1 x RS232, 1 x RS485 |
| USB Interface | Rear panel: 2 x USB2.0, 1 x USB3.0 |
| Alarm In | 16 CH |
| Alarm Out | 10 CH |
| Decoding Card(optional) | ( No ) |
| Power Output | ( No ) |
| General | |
| Power Supply | 100 ~ 240V AC Power Consumption: ≤ 50 W( without HDD ) |
| Working Environment | -10°C ~ + 55°C ( +14°F ~ +131°F ), Humidity ≤ 90% RH(non-condensing) |
| Chassis | 19-inch rack-mounted 3U chassis |
| Dimensions | 487.1mm ×491.6mm ×140.5mm |
| Weight( without HDD ) | ≤ 9,5 Kg |
| Name | Size | Download |
|---|---|---|
| 32 Channel Professional RAID H.265/H.264 NVR Series | 621 KB |




