ANV- 19WQ3500VCP/AR
5MP Face Detection Varifocal Bullet IP Camera
- Description
- SPECIFICATIONS
- DOWNLOAD
Description
Features
- 1/1.8″ 5.0Megapixel Sony progressive scan CMOS.
- Support 2.8-12mm Manual Varifocal Lens.
- Using advanced H.264/H.265 video coding.
- Support Max 2592*1944@25fps/30fps, supports triple stream transmission.
- Support Frame rate 2592*1944@25fps/30fps.
- Support real WDR, 120dB dynamic range, Suitable for backlight environment.
- Support 2D/3D DNR, WDR/DWDR, Anti-fog function.
- Support face detection,Perimeter intrusion detection,Objects left&missing detection,Crossing the fence
Retrograde motion detection,Wandering detection,Desity detection intelligent functions. - Supports three video diagnosis functions: image color detection, image virtual confocal detection, camera
movement detection. - Support corridor type, Region of interest (ROI).
- Support digital watermark encryption, prevent data been tampered with.
- Support IR CUT (Infrared filter automatic switching), real day and night monitoring;
- Support IR CUT, IR distance 50M, support smart IR.
- Support mobile phone direct connection monitoring, support private network penetration;
- Support Onvif/CGI/GB28181.
- Support Motion detection, network anomalies, Video shade intelligent alarms.
| Model | ANV- 19WQ3500VCP/AR |
| Image Sensor | 1/1.8" 5.0Mega Sony progressive scan CMOS |
| Effective Pixels | 5.0 megapixels |
| Electronic Shutter | Auto(1/25s ~ 1/10000s) |
| Min. Illumination | Color 0.01Lux@F1.2 (AGC ON);0Lux@F1.2 (AGC ON) with IR |
| Day/Night | Auto / Color / B&W (IR CUT) |
| WDR | Digital WDR |
| White Balance | Auto |
| AGC/BLC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Anti-Fog | Support (ON/OFF) |
| Image Adjustment | Sharpness, Brightness, Saturation, Contrast Adjustable |
| Encode | |
| Video Encoding | H.265 Main Profile/H.264 High Profile/H.264 Main Profile/H.264 BaseLine Profile |
| Video Resolution | Main Stream: 2592*1944@25fps/30fps,Sub Stream: 704*576@20fps; The Third Stream: 1280*720@15fps |
| Video Bitrate Control | Support VBR / CBR |
| Video Bitrate Range | 32Kbps~8Mbps |
| Audio Standard | G.711A/G.711Mu/G.726 |
| Audio Bitrate Range | G.711A (64Kbps) /G.711Mu (64Kbps) /G.726 (16Kbps) |
| Reduce Echo Support | Support |
| Noise Filtering Support | Support |
| Other Audio Function | Support Automatic Gain Adjustment; Audio Input/Output Volume Adjustable |
| IR Led | |
| IR Led | 6 pcs Array IR Smart |
| IR Distance | 50M |
| Lens | |
| Focal length | 2.8-12mm Manual Varifocal Lens |
| Function | |
| Motion Detection | Multiple Detection Zones, Variable Sensitivity Levels |
| Corridor Mode | Support |
| ROI | Support |
| Privacy Masking | 4 Zones for Privacy Masking |
| Snapshot | Support JPEG, Resolution is the max encoding resolution |
| Security Features | Support password, watermarking |
| Text Overlay | Support(Channel name,Date&Time) |
| Alarm | Support network anomaly, mask alarm and etc. |
| Intelligent Function | Face Detection, Intrusion Detection, Objet Missing/Left Detection, Through Fence Detection, Retrograde Detection, Loitering Detection, Density Detection, Counting, Color Cast, Out of Focus Detection, Camera Movement Detection. |
| Mobile Phone APP | Support IOS and Andriod |
| Network Protocol | TCP/IP;UDP;HTTP;IGMP ;ICMP;DHCP;RTP/RTSP;DNS;DDNS;FTP;NTP;PPPOE;UPNP;SMTP |
| Protocol | Support ONVIF/CGI/GB28181 |
| Network Interface | |
| Audio | 1 Audio Input, 1 Audio Output. |
| Alarm | 1 Alarm Input, 1 Alarm Output. |
| Local Storage | Support Micro SD/SDHC/SDXC(128G) |
| RS485 | Support |
| Reset | Built-in Reset Button |
| Analog | Output 1ch BNC Analog Output |
| Network Port | 1 RJ45 10M/100M Ethernet interface |
| General | |
| Protection Grade | IP67 |
| Power Supply | DC12V(±25%)/ Support POE |
| Working Temperature | -40℃--+60℃ (*Start up should be done at above -40℃) |
| Humidity | 10%--90% |
| Power | 10W MAX |
| Install Type | Bracket Installation, Wall / Ceiling Mounting |
| Size | 98*96*265(mm) |
| Weight | 1200g |
| Name | Size | Download |
|---|---|---|
| ANV- 19WQ3500VCP/AR 5MP Face Detection Varifocal Bullet IP Camera | 681 KB |



