ANV-19WQB2200APIR
2MP Face Detection IR Bullet Network Camera
- Description
- SPECIFICATIONS
- DOWNLOAD
Description
Features
- 1/2.8″ 2.0Megapixel Sony progressive scan CMOS.
- Support 3.6mm M12 Lens.
- Using advanced H.264/H.265 video coding.
- Support Max 1920*1080@25/30fps, supports triple stream transmission.
- Support Frame rate 1920*1080@25/30fps.
- Support real WDR, 120dB dynamic range, Suitable for backlight environment.
- Support 2D/3D DNR, WDR/DWDR, Anti-fog function.
- Support face detection,Perimeter intrusion detection,Objects left&missing detection,Crossing the fence Retrograde motion detection,Wandering detection,Desity detection intelligent functions.
- Supports three video diagnosis functions: image color detection, image virtual confocal detection, camera movement detection.
- Support corridor type, Region of interest (ROI).
- Support digital watermark encryption, prevent data been tampered with.
- Support IR CUT (Infrared filter automatic switching), real day and night monitoring;
- Support IR CUT, IR distance 20M, support smart IR.
- Support mobile phone direct connection monitoring, support private network penetration;
- Support Onvif/CGI/GB28181.
- Support Motion detection, network anomalies, Video shade intelligent alarms.
| Model | ANV- 19WQB2200AP/IR |
| Image Sensor | 1/2.8" 2.0Mega Sony progressive scan CMOS |
| Effective Pixels | 2.0 megapixels |
| Electronic Shutter | Auto(1/25s ~ 1/10000s) |
| Min. Illumination | Color 0.01Lux@F1.2 (AGC ON);0Lux@F1.2 (AGC ON) with IR |
| Day/Night | Auto / Color / B&W (IR CUT) |
| WDR | Digital WDR |
| White Balance | Auto |
| AGC/BLC | Support |
| DNR | 2D/3D DNR |
| Anti-Fog | Support (ON/OFF) |
| Image Adjustment | Sharpness, Brightness, Saturation, Contrast Adjustable |
| Encode | |
| Video Encoding | H.265 Main Profile/H.264 High Profile/H.264 Main Profile/H.264 BaseLine Profile |
| Video Resolution | Main Stream:1920*1080@25/30fps,Sub Stream:704*576@25/30fps |
| Video Bitrate Control | Support VBR / CBR |
| Video Bitrate Range | 32Kbps~8Mbps |
| Audio Standard | G.711-u/G.711-a/AAC |
| IR Led | |
| IR Led | 30 pcs SMD IR Smart |
| IR Distance | 20M |
| Lens | |
| Focal length | 3.6mm fixed lens |
| Function | |
| Motion Detection | Multiple Detection Zones, Variable Sensitivity Levels |
| Corridor Mode | Support |
| ROI | Support |
| Privacy Masking | 4 Zones for Privacy Masking |
| Snapshot | Support JPEG, Resolution is the max encoding resolution |
| Security Features | Support password, watermarking |
| Text Overlay | Support(Channel name,Date&Time) |
| Alarm | Support network anomaly, mask alarm and etc. |
| Intelligent Function | Face Detection, Intrusion Detection, Objet Missing/Left Detection, Through Fence Detection, Retrograde Detection, Loitering Detection, Density Detection, Counting, Color Cast, Out of Focus Detection, Camera Movement Detection. |
| Mobile Phone APP | Support IOS and Andriod |
| Network Protocol | TCP/IP;UDP;HTTP;IGMP ;ICMP;DHCP;RTP/RTSP;DNS;DDNS;FTP;NTP;PPPOE;UPNP;SMTP |
| Protocol | Support ONVIF/CGI/GB28181 |
| Network Services | |
| Reset | Front set Reset Button |
| Network Port | 1 RJ45 10M/100M Ethernet interface |
| General | |
| Protection Grade | IP67 |
| Power Supply | DC12V(±25%)/ Support POE |
| Working Temperature | -40℃--+60℃ (*Start up should be done at above -40℃) |
| Humidity | 10%--90% |
| Power | 3W MAX |
| Install Type | Wall / Ceiling Mounting |
| Size | 64*64*154(mm) |
| Weight | 350g |
| Name | Size | Download |
|---|---|---|
| ANV-19WQB2200APIR 2MP Face Detection IR Bullet Network Camera | 653 KB |







